www.promanski.info

TRENDnet TV-IP410WN

Kwestie bezpieczeństwa sieci czy systemów informatycznych to nie tylko zagadnienia związane z zabezpieczeniem programowym. To także bezpieczeństwo fizyczne sieci – kontrola dostępu czy odpowiadnia budowa serwerowni. W ostatnim czasie dość popularne stał się monitroring audiowizualny IP. Jest to nic innego jak wykorzystanie kamer komunikujących się i przesyłających obraz w sieci lokalnej. Dlatego postanowiłem przyjrzeć się bliżej ciekawemu rozwiązaniu jakim jest kamera TRENDnet TV-IP410WN.

Zestaw zawiera kamerę, antenę 2 dBi ze złączem RSMA, zasilacz, kabel sieciowy oraz podstawkę do zamocowania urządzenia do sufitu lub na ścianę. Obudowa urządzenia wykonana jest z białego tworzywa. Dzięki temu kamera idalnie nadaje się do pomieszczeń biurowych czy domu i wygląda bardzo estetycznie. Jej wielkość niie odbiega od rozmiarów podobnych konstrukcji kamer. Do jakich zadań można wykorzystać TRENDnet TV-IP410WN i jakie możliwości oferuje? O tym za chwilę. Na początek kilka gorzkich słów. Otóż jako posiadacz komputera Apple często zwracam uwagę na poprawną współpracę urządzeń z systemem operacyjnym Mac OS. O ile konfiguracja przełączników sieciowych czy routerów nie jest problemem o tyle urządzenia, które oferują dodatkowe możliwości posiadają zazwyczaj zewnętrzne dydykowane oprogramowanie. Nie inaczej jest z kamerą TRENDnet. Urządzenie po uruchomieniu należy skonfigurować. Drogi są dwie – jedna z nich to zalogowanie się do urządzenia poprzez przeglądarkę WWW. Druga z nich to instalacja narzędzi dołączonych do urządzenia – IPSetup.

I tu TRENDnet nieco mnie zawiódł. Kamera idealnie współpracuje z systemami Windows. Nieco gorzej jest z komputerami z innym systemem operacyjnym. Producent nie oferuje oprogramowania dla Linuxa czy Mac OS-a. Nieco lepiej jest z obsługą kamery przez przeglądarki internetowe.

Wracając do oprogramowania. Aplikacja IPSetup jest bardzo prostym narzędziem pozwalającycm na wyszukanie w istniejącej sieci LAN kamer TRENDnet. To dobre rozwiązanie w przypadku dość rozbudowanego środowiska gdzie podłączamy kolejną kamerę i nie możemy zindentyfikować jej adresu IP.

Teraz możemy zalogować się do interfejsu WWW i dokonfigurować resztę parametrów lub też zainstalować aplikację SecureView Pro. Konfiguracja poprzez WWW nie powinna nastręczny trudności. Strona główna zawiera bezpośredni podgląd z kamery. Dodatkowo po lewej stronie znajdziemy przycisk pozwalający na przejście do pozostałych ustawień. Web konfiguracja niemal nie rożni się niczym niż ta poprzez aplikację SecureView Pro. SecureView Pro to system pozwalający na zarządzanie 32 kamerami jednocześnie. Dzięki temu możemy stworzyć z kamer TRENDnet dość zaawansowany zestaw do monitoringu audio-wizyjnego. Aplikacja umożliwia dodawanie poszczególnych kamer oraz ich indywidalną konfigurację. Dla każdej z kamer możemy ustalić adres IP, typ streamingu (MPEG4, MJPG, H264> a także czy kamera ma nagrywać obraz czy nie.

TV-IP410WN umożliwia także wykrywanie detekcji ruchu określenie 2 miejsc monitorowania. W przypadku jego wykrycia rozpocznie się nagrywanie obrazu na dysk komputera. Nagrania możemy potem swobodnie przeglądać. Są uporządkowane w folderach miesięcznych i dziennych.

Tryb nagrywania można ustawić w zależności od potrzeb. Może to być nagranie w przypadku wykrycia ruchu, nagrywanie zgodnie z harmonogramem, połączenie tych dwóch funkcjonalności (czyli np. detekcja ruchu gdy wyjdziemy z pomieszczenia po pracy) a także nagrywanie ciągłe.

Funkcja detekcji ruchu została wzbogacona także o możliwości powiadomienia wiadomościami mail o potencjalnym zagrożeniu. Dla każdej z kamer zdarzenia mogą być ustawiane indywidualnie. Do powiadomień możemy także wykorzystać mapę pomieszczeń, która poinformuje nas odpowiednim komunikatem w SecureView Pro o wykrytym ruchu.

Oprogramowanie kamer doskonale sprawdza się w przypadku zarządzania większą liczbą kamer. Dzięki panelowi ustawień możemy przełaczać się pomiędzy różnymi widokami.

TRENDnet TV-IP410WN to urządzenie będące kamerą obrotową. Zakres pracy jest dość duży – 330 stopni w poziomie 105 w pionie. To znacząca przewaga nad klasycznymi kamerami IP, które pozwalają na monitorowanie tylko określonego zadanego obszaru. Oprogramowanie SecureView umożliwia sterowanie kamerą i przesuwanie jej obiektywu. Ruch odbywa się o określony kąt (jego zakres można zmienić w konfiguracji kamery) i nie jest płynny w przypadku korzystania z kursorów w Aplikacji.

Możemy również zdefiniować do 8 pozycji stałych, dzięki czemu można szybko przejść w dany obszar monitorowania. Kamerę pozwala także na tryb autopatrolowania. W tej fukcji urządzenie samo będzie przechodziło przez 8 ustalonych wcześniej pozycji.

W przypadku większej ilości kamer dość trudno w prosty i szybki sposób zapoznać się z ich lokalizacjami. Oprogramowanie dołączone do kamery pozwala na graficzną wizualizację położenia każdej z nich. Wystarczy zobrazować rozkład pomieszczeń a następnie umieścić w nich dostępne kamery. Proces kreowania widoku lokalizacji jest bardzo prosty i niezwykle szybki.

Kamera TRENDnet dzięki kompletowi interfejsów sieciowych zapewnia wygodny sposób podłączenia urządzenia do dowolnej infrastruktury sieciowej. Moduł ethernet 10/100 oraz sieć bezprzewodowa w standardzie 802.11bg w zupełności wysytarcza by obraz w rozdzielczości 640×480 piskeli przesyłać do dowolnej lokalizacji w sieci LAN. Z kolei gniazdo GPIO umożliwia włączenie kamery do istniejącego systemu alarmowego.

Jednak system podłączenia do kamery to nie tylko przeglądarka WWW czy aplikacja systemowa. W roli podręcznego systemu monitoringu idealnie sprawdzają się smartfony. W przypadku iPhona oraz Androida możemy wykorzystać kilka aplikacji umożliwiających zdalny podgląd. Są to przydatne narzędzia, które pozwalają na monitorowanie pomieszczeń w zdalnej sieci lokalnej. Wystarczy przekierować odpowiednie porty na routerze by mieć biuro czy mieszkanie zawsze na oku. Z ciekawszych aplikacji warto wymienić uTrendnet, ProView czy SecureView Mobile. Oprócz możliwości monitorowania aplikacje mobilne pozwalają na sterowanie widokiem kamer, przesuwanie jej w pionie i poziomie a także tworzenie zrzutów z widoku danej kamery.

Jeśli chodzi o jakość obrazu to od rozdzielczości VGA nie można wymagać perfekcyjnego oddania barw czy też ostrego obrazu. Niemniej jakością obrazu TV-IP410WN jestem pozytywnie zaskoczony. W testach zarówno w jasno oświetlonym biurze jak i w zaciemnionym pokoju kamera świetnie radziła sobie z odwzorowaniem obrazu. Trzykrotny cyfrowy zoom pozwala nieco przybliżyć obserwowany obraz niemniej tracimy sporo na jakości. Za to tryb nightmode pomimo braku diod oświetlających w podczerwieni urządzenie dobrze radzi sobie z ciemniejszymi pomieszczeniami. Jednak w całkowitej ciemności daje za wygraną. Poniżej obraz bez włączonego trybu nocnego oraz z aktywnym nightmode.

Czy TRENDnet TV-IP410WN to dobre rozwiązanie? W cenie około 500 złotych otrzymujemy bardzo solidnie i estetycznie wykonane urządzenie. Pomimo braku pełnej obsługi wszystkich popularnych systemów operacyjnych bogate możliwości konfiguracyjne SecureView Pro pozwalają nieco przymknąć oko na ten niedostatek. Nagrodą są za to aplikacje mobilne. Atutem jest także możliwość sterowania kamerą z poziomu przeglądarki oraz funkcja autopatrol. Interfejs bezprzewodowy z opcją połączenia poprzez mechanizm WPS pozwala w prosty i szybki sposób skonfigurować system monitoringu IP. TRENDnet TV-IP410WN to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko do niewielkich biur. Kamera idealnie sprawdzi się również w domu jako poręczny system nadzoru nad bezpieczeństwem mienia. Świetnie nadaje się także do monitorowania naszych pociech zostawionych “na chwilę”.

Specyfikacja i dane techniczne

Sensor
Sensor obrazu: 1/4” color CMOS sensor
Rozdzielczość: 640 x 480 pikseli
Ustawiane soczewki f: 4.0mm, F: 1.8
Kąt widzenia: 64 stopni
Minimalne oświetlenie: 0,5 lux

Ustawienia wideo
Format wideo: MJPEG
Prędkość odtwarzania klatek: 30kl/s VGA, QVGA, QQVGA
Rozdzielczość: 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120
Zoom cyfrowy: 3x
Regulacja jasności, ostrości i nasycenia, odbicia zdjęć poziomo/pionowo

Pan/Tilt
Zasięg panoramiczny: +165° ~ -165°
Zasięg horyzontalny: +90° ~ -15°
Pozycje podstawowe: 8 pozycji
Kontrola: góra, dół, prawo, lewo, centrum

Komunikacja
LAN: 10/100Mbps Auto-MDIX
WiFi: 802.11b/g/n
Szyfrowanie: 64/128-bitowy WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK (TKIP/AES)
Antena: odkręcana, RSMA, 2 dBi
Protokoły: TCP/IP, UDP, ICMP, DHCP, NTP, DNS, DDNS, SMTP, FTP, HTTP, PPPoE and UPnP

Specyfikacja sprzętu
CPU ARM9, 32MB SDRAM, 4 MB NOR Flash
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows 2000/XP/Vista
Wymagania systemowe (oprogramowanie SecurView): CPU min. Pentium 4 1GHz, 512 MB RAM

Pozostałe parametry
Wymiary: 115 x 110 x 105 mm
Waga: 330 g
Zasilanie zewnętrzny zasilacz: 12VDC,1.5A (3.5 mm)
Zużycie energii: 9 wat (max)
Kontrolki LED: power (pomarańczowy), link (zielony), możliwość wyłączenia kontrolek
Temperatura pracy: 0°C ~ 45°C
Temperatura przechowywania: -10°C ~ 60°C
Interfejs GPIO

Zostaw odpowiedź